Szkolenie w warunkach zimowych

Zamieścił: OSK Leśnik, aktualizacja: 07-06-2015 | Tagi: Materiały dla kursantów, Harmonogram zajęć, Ecodriving

Kursanci za czas rozpoczęcia szkolenia wybierają zazwyczaj sezon letni, gdzie na drogach panują dobre warunki, a jazdy odbywają się przy świetle dziennym. Mimo to, bardzo dobrym wyborem są także kursy zimowe, gdy częściej jeździmy po zmroku, w dużo trudniejszych warunkach.

Dane statystyczne pokazują, że do największej liczby wypadków na drogach dochodzi wiosną i latem. Natomiast jesienią i zimą, kiedy jezdnie są mokre, pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym, statystyki te ulegają poprawie. Dzieje się tak, ponieważ w trudniejszych warunkach jeździmy ostrożniej i w sposób bardziej przewidujący, mając na uwadze ewentualne konsekwencje braku rozwagi.

Dobrym rozwiązaniem dla osób po kursie podstawowym są też jazdy uzupełniające, gdzie możliwe jest sprawdzenie swoich umiejętności pod okiem instruktora. W warunkach zimowych bardzo ważne jest umiejętne sterowanie pojazdem, pedałem gazu i hamulca, a także opanowanie, dzięki któremu nieoczekiwane wpadnięcie w poślizg nie wywoła paniki u kierującego.

Oczywiście szkolenie rozpoczęte zimą będzie bardziej wymagające, ale pozwoli nabrać przyszłym kierowcom dobrych nawyków, które będą procentować w przyszłości.

Co istotne - egzamin praktyczny zdawany w warunkach zimowych niejednokrotnie może okazać się łatwiejszy niż w okresie letnim:

 • na ośnieżonej jezdni trudniej przekroczyć dozwoloną prędkość, poziome znaki drogowe często schowane są pod warstwą śniegu, przez co czujność kursanta jest zdwojona. Każdy pilnuje, aby koła się nie ślizgały, aby przez cały czas egzaminu utrzymać przyczepność, żeby kogoś nie ochlapać - co wpływa na zwiększenie poprawności jazdy,

 • w trudnych warunkach drogowych także ci bardziej doświadczeni kierowcy jeżdżą spokojniej. Dzięki temu łatwiej jest wykonywać podstawowe manewry drogowe, włączyć się do ruchu, czy zmienić pas,

 • liczba miejsc nadających się do sprawdzenia umiejętności parkowania w okresie zimowym ogranicza się często do dużych parkingów przy centrach handlowych.


 • Dzięki szkoleniom w trudniejszych warunkach drogowych od samego początku uczymy się wzmożonej czujności na drodze oraz zachowania adekwatnego do dane sytuacji.  kierowca  << Poprzednia

  17.10.2016 - nabór na kat. B

  kurs

  Rozpoczęcie kursu prawa jazdy kat. B, szczegóły dostępne na stronie...